صادرات زنجبیل

در چند سال اخیر صادرات زنجبیل به کشورهای اروپایی افزایش یافته است و تقضای آن ها برای این ریشه ی تند افزایش یافته است و زنجبیل مرغوب یکی از محصولات پر طرفدار شناخته می شود.

پیش از این زنجبیل بیشتر مورد علاقه و مورد استفاده کشورهای شرقی بوده است و شاید دلیل آن این است که زنجبیل در مناطق گرمسیری کشت میشود کشور اصلی تولید کننده آن چین است ولی به طور کلی در کشورهایی مثل هند، پاکستان، نیجریه و…. نیز کشت می شود.

شاید یکی از دلایلی که اروپاییان متقاضی زنجبیل هستند سرمای زیاد هوا در زمستان هاست و آن ها از زنجبیل به عنوان یک ریشه گیاهی که داری خواص درمانی است استفاده می کنند تا در برابر آنفولانزا و سرماخوردگی بدن خود را حفاظت کنند. نکته جالب پی بردن این کشورهای پیشرفته و به طور کلی کشورهای سراسر دنیا، به  اثر گذاری طب سنتی و گیاهی است .

صادرات زنجبیل مرغوب به سراسر دنیا

کشورهای صادر کننده زنجبیل

اروپا یکی از داغ ترین بازارهای صادرات زنجبیل برای صادر کنندگان محسوب می شود و تقاضای این ادویه تند رو به افزایش است . هلند، انگلستان و کشور آلمان کشور های مهمی هستند که زنجبیل را از کشورهای در حال توسعه وارد میکنند که این حجم زیاد واردات این ریشه ی تند گیاهی باعث توجه زیاد تاجران می شود.

علت این استقبال زیاد از طرف اروپاییان شاید این است که زنجبیل یک محصول کشاورزی سالم و با خواص دارویی بالا است که مخصوصا تقاضا در ماه های سرد و فصل زمستان افزایش چشم گیری دارد چون زنجبیل به عنوان یک داروی ضد سرماخوردگی و آنفولانزا مورد استفاده قرار می گیرد که برای بهبود سرفه یک داروی عالی به شمار می آید .

مرکز خرید زنجبیل مرغوب

بیشترین مصرف کنندگان زنجبیل

بیشترین مصرف کنندگان زنجبیل سه کشور انگلستان، هلند و آلمان هستند که  هلند بازار بسیار پر طرفداری برای واردات زنجبیل است و نقش مهمی در تجارت زنجبیل دارد.و بعد از آن دو کشور انگلستان و آلمان را می توان نام برد .

کشور انگلستان به دلیل ازدیاد وجود آسیایی ها، انواع ادویه جات و زنجبیل را زیاد استفاده می کنند و این بخاطر سلیقه ی غذایی متفاوت آن هاست که غذاها و دمنوش ها و نوشیدنی های طعم دار و کلا تست کردن مزه های جدید برای آن ها نوعی سرگرمی و شاید جز تفریحات ان ها باشد.

که مقدار زیادی از واردات خود را از کشور چین انجام می دهند ولی با کشورهایی مانند پاکستان، نیجریه، ویتنام، تایلند و چند کشور دیگر همکاری دارد و زنجبیل و ادیه جات وارد می کند .

صادرات زنجبیل در ایران

از گذشته ایرانیان برای طعم و غذای خود اهمیت ویژه ای قائل بوده اند به همین خاطر از ریشه های گیاهان و انواع سبزیجات کوهی و صمغ درختان استفاده می کرده اند و این علاقه به طعم دار بودن غذا و به طور کلی مواد مصرفی در بعضی مناطق بیشتر به چشم می خورد .

مناطق جنوبی و شمالی ایران جز مناطقی هستند که غذاهای طعم دار و تند و پر رنگ و لعاب آن ها معروف است به همین خاطر در پی تولید انبوه ادویه جات و طعم دهنده های طبیعی که منظور همان سبزی های معطر هستند .

70 درصد زنجبیل جهان در هند تولید می شود اما مناطق دیگری مثل ایران هم در صدد و حتی افزایش تولید این ریزوم یا ریشه متورم گیاهی است.

صادرات زنجبیل مرغوب به سراسر دنیا

تقاضا و عرضه زنجبیل

از آن جا که طی سال های گذشته تقاضای بازارهای داخلی و خارجی برای عرضه ادویه جات مثل فلفل، زردچوبه، زنجبیل و غیره زیاد شده است و این بدلیل تغییر ذائقه و پی بردن به خواص این گونه محصولات می باشد .

ایران نیز رشد قابل توجهی در تولید و صادرات ادویه جات داشته است و با فراهم آوردن محیط مناسب کشت صادرات خود را به کشورهای عربی و دیگر کشورهای آغاز کرده است و این نه تنها برای صادرات به دیگر کشورها، که برای تولیدات داخلی هم حائز اهمیت است .